Superfood mladý ječmen

Tímhle životabudičem začínám svůj den už víc než půl roku a nemůžu si ho vynachválit a jestli ho ještě neznáte, tak se mrkněte proč patří k superfood potravinám. A co to je? Jsou to vlastně mladé výhonky ječmene setého, které se sklízí, když mají jenom okolo 20 centimetrů, protože takhle malá rostlinka obsahuje nejvíc vitaminů, antioxidantů, enzymů a minerálních látek. Zajímavé je že mladý ječmen využívali už ve starověkém Řecku a staré Číně. Už tehdy se vědělo, že jsou výtažky z ječmene zdrojem zdraví a kromě konzumace je známé i jeho použití pro léčbu nejrůznějších zranění. Staří Egypťané považovali zelený ječmen za „božský dar“. V dávných dobách se podával jako prostředek k zocelení a urychlení hojení, např. v kelském léčitelství. Indiáni ho používali k posílení ducha, odstranění chorob a k obnově fyzických sil.
Díky vysokému obsahu zeleného rostlinného barviva chlorofylu, působí jako velmi účinná detoxikace těla a neutralizuje toxiny v těle. Dokáže rozzářit pleť a je vhodný pro léčbu akné nebo ekzémů. Pomáhá léčit kožní choroby, díky uklidnění střevní mikroflóry a tím i zklidnění pleti.  Mladý ječmen harmonizuje vnitřní procesy organismu a přispívá k jeho regeneraci a zlepšení tělesných funkcí.  Při dlouhodobém pití ječmene můžeme také počítat se zvýšenou energií, zklidnění a úpravu zažívacích potíží, rychlejší hojení ran a také zlepšení kvality pleti. První změny můžeme pozorovat už zhruba po 14 dnech užívání, ale záleží na aktuálním zdravotním stavu.


Zelený ječmen se doporučuje pít ráno cca 20 minut před jídlem a popřípadě během dne, když se cítíme unavení, protože je schopen dodat do těla potřebnou energii. Nebo je také varianta, že si ho připravíme nalačno před spaním a bude se nám po něm i lépe spát. Díky tomu, že je skvělý pro detoxikaci těla, tak ho můžeme užívat například jen jednou ročně, jako detoxikační kůru. Která by měla trvat zhruba 3 měsíce, aby se dostavili její účinky. Ideálně na jaře nebo na podzim, protože díky obsahu kombinace vitamínů zvyšuje ječmen imunitu před zimou.

Každopádně je lepší začít s ječmenem v malých dávkách a postupně je navyšovat, aby si tělo zvyklo. Díky očistným schopnostem bude ječmen z těla čistit všechno, co do něj nepatří. Což znamená, že můžeme mít různé projevy detoxikace, které nemusí být dvakrát příjemné, ale je to jen součást očisty organismu. Takže může začátek detoxu doprovázet třeba bolest hlavy, zhoršení pleti nebo ekzému, nadměrné pocení, průjmy nebo únava. Ale tyto projevy čištění brzy pominou a určitě to stojí za to.

Při vybírání je dobré nezapomínat, že bychom měli koupit ječmen, který je co nejkvalitnější a nejlépe z ekologického zemědělství. Také by měla být při jeho sušení požita co nejnižší teplota, kvůli zachování všech prospěšných látek. Kvalitní ječmen má také mnohem lepší chuť a vůni.

Doporučte článek svým přátelům

Čtete dále

  • Špenátové smoothieŠpenátové smoothie Konečně na mojí náladu v plné parádě zaútočilo jaro a já mám zase po dlouhé zimě chuť na čerstvé potraviny, spoustu zeleniny a celkově odlehčenější stravu. Takže je čas zase do jídelníčku […]
  • Detoxikační kale salátDetoxikační kale salát Po Vánocích se nejednomu z nás hodí trochu restartovat a detoxikovat organismus. Jde to i poměrně jednoduše, třeba pomocí výborného salátu z kadeřávku, který je sám o sobě detoxikační […]
  • Face roller – Císařská péče o pleť ze 17. stoletíFace roller – Císařská péče o pleť ze 17. století Jestli se po těžkém dni rádi opečováváte a milujete pocit jedinečnosti, tak jste tu správně. Velký beauty hit jménem face roller je vlastně takový návrat do minulosti. Protože ho k […]